10.11.2023

Festiwal Fredrowski | Siedlce

Festiwal Fredrowski Siedlce
Festiwal Fredrowski Siedlce

Festiwal Fredrowski | Siedlce

W Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach odbył się Festiwal Fredrowski. W ramach wydarzenia, nasi aktorzy w ciągu 3 dni zagrali „Śluby panieńskie”, „Zemstę” i „Dożywocie” Aleksandra Fredry.

Wybitna polska komedia

„Zemsta” Aleksandra Fredry to jedna z najświetniejszych polskich komedii. Od prawie dwustu lat sztuka ta cieszy się niesłabnącym powodzeniem, bawi i zachwyca kolejne pokolenia Polaków. Fragmenty jej dialogów na stałe zagościły w naszej kulturowej świadomości. Kto z nas nie zna słynnych: „Jeśli nie chcesz mojej zguby, krokodyla daj mi, luby” czy „Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba!”?

Festiwal Fredrowski Siedlce

Ten spektakl trzeba zobaczyć, bo to właśnie w żywym kontakcie z publicznością najmocniej wybrzmiewa komizm dzieła Fredry.

Ciekawa jest także geneza powstania Zemsty. Do jej napisania i stworzenia tak wyrazistych i pełnokrwistych charakterów zainspirował autora odnaleziony w jego zamku dokument, opisujący burzliwe spory dwóch rodów – poprzednich właścicieli posiadłości. Cóż, historia Cześnika i Rejenta, przeniesiona z XVII do XIX wieku, może powtórzyć się i wieku XXI… A wszystko to w brawurowej inscenizacji Teatru Klasyki Polskiej.

Kopiuj link

Aktualności

29.04

Najpiękniejsze bajki i wiersze Ignacego Krasickiego oraz wiersze Zbigniewa Herberta

4 i 5 maja w oficynie Ermitażu, aktorzy związani z Teatrem Klasyki Polskiej będą czytać dla Państwa najpiękniejsze bajki i wiersze Ignacego Krasickiego, oraz wiersze Zbigniewa Herberta.

 

Czytają: Marta Dylewska, Lidia Sadowa, Małgorzata Mikołajczak, Dariusz Kowalski, Robert Latusek, Ksawery Szlenkier, Bartosz Turzyński, Maciej Wyczański

 

4 maja oficyna Ermitażu, godz. 12:00 i 16:00 - Klasycy w Łazienkach. Krasicki.

(czas trwania 1 h)

5 maja oficyna Ermitażu, godz. 12:00 i 16:00 - Klasycy w Łazienkach. Herbert.

(czas trwania 1 h)

 

bezpłatne rezerwacje: bow@teatrklasykipolskiej.pl

 

Ignacy Krasicki nazywany był Księciem Bajek i Satyr. Zbigniewa Herberta okrzyknięto Księciem Poetów. Za sprawą Teatru Klasyki Polskiej obaj twórcy spotkają się w godnym ich rangi miejscu – Łazienkach Królewskich. Podczas tego wyjątkowego wydarzenia usłyszymy bajki Krasickiego, uznawanego za najwybitniejszego pisarza polskiego Oświecenia, w lekkiej formie przedstawiające poważną refleksję natury filozoficznej, społecznej i humanistycznej. Uprawiał ją również Herbert. Aktorzy Teatru Klasyki Polskiej wykonają, między innymi, jego „Nike, która się waha”, „Co robią nasi umarli” i nieśmiertelnego „Pana Cogito”. W zestawieniu z takimi utworami Krasickiego, jak „Przyjaciele”, „Mądry i głupi”, „Ptaszki w klatce” i „Lew pokorny” dostarczą inspirującego materiału do refleksji, zapewnią szlachetną rozrywkę, wzruszą, rozbawią, urzekną pięknem polszczyzny i zachwycą bogactwem myśli.

Repertuar