Aktualności

01.07.2025

„Zemsta” Fredry w Ostródzie – Teatr pod gwiazdami


czytaj więcej

01.07.2025

Festiwal „Klasyka na Zamku”

Fundacja Kraj Wspaniały we współpracy z Teatrem Klasyki Polskiej serdecznie zaprasza na niezwykłe wydarzenie, które odbędzie się w dniach 25–27 lipca na Zamku Dybowskim w Toruniu. Festiwal „Klasyka na Zamku” to połączenie polskiej tradycji literackiej z historią i malowniczą scenerią miejsca, które po latach zapomnienia odzyskuje swoją dawną świetność.

 

Program wydarzenia:
 

25 lipca (piątek), godz. 21:00 – „Zemsta” | Aleksander Fredro w najlepszym wydaniu. Humor, miłość i spory sąsiedzkie w komedii, która od pokoleń bawi polską publiczność.

 

26 lipca (sobota), godz. 21:00 – „Król i caryca” | Opowieść o romansie Katarzyny Wielkiej i Stanisława Augusta oraz jego politycznych konsekwencjach. Pełen emocji i intryg dramat historyczny.

 

27 lipca (niedziela), godz. 15:00 – „Bajka nie tylko o smoku” | Po raz pierwszy w plenerze! Muzyczno-poetycki spektakl dla dzieci i dorosłych, który przypomina o sile wyobraźni i marzeń.

 

Zamek Dybowski – historia, która odżywa

 

Festiwal „Klasyka na Zamku” jest odpowiedzią na potrzeby rewitalizacji Zamku Dybowskiego, łącząc kulturę z działaniami mającymi na celu przywrócenie temu miejscu jego dawnej świetności. Dzięki takim wydarzeniom przestrzeń ta zyskuje nowe życie, stając się centrum artystycznym i edukacyjnym, a także miejscem, które inspiruje do refleksji nad historią i dziedzictwem kulturowym.

 

Fundacja Kraj Wspaniały

 

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Kraj Wspaniały – zespół pasjonatów historii, kultury i tradycji polskiej. Od 2020 roku Fundacja zrealizowała blisko 30 wydarzeń łączących wątki historyczne i kulturalne. Na swoim koncie ma m.in. widowiska plenerowe, koncerty historyczne, animowane filmy edukacyjne oraz inicjatywy rewitalizacyjne. Każde działanie Fundacji nacechowane jest miłością do ojczyzny i dbałością o szczegóły, co czyni ich projekty unikatowymi.

 

Warto wspomnieć o ostatnich dokonaniach Fundacji, takich jak „Lekcja Króla Jana” – widowisko muzyczno-historyczne, czy rewitalizacja zdewastowanych przystanków w podtoruńskich miejscowościach. Więcej informacji o Fundacji i jej projektach znajdziecie na stronie Fundacja Kraj Wspaniały.

 

Dołączcie do nas na Festiwalu „Klasyka na Zamku” i przeżyjcie niezwykłe chwile, łącząc teatr, historię i miłość do polskiej kultury!

26.06.2025

Bez uśmiechu. O bajkach Krasickiego dziś i dawniej

16 maja 2025 roku, w wyjątkowej przestrzeni Sali Balowej Pałacu na Wyspie, odbyła się debata naukowa pt. „Bez uśmiechu. O humorze, ironii, literackich grach z tradycją i diagnozach społecznych w bajkach Ignacego Krasickiego (dawniej i dzisiaj)”. Wydarzenie zorganizowane z okazji 224. rocznicy śmierci księcia poetów było częścią obchodów Roku Ignacego Krasickiego, a zarazem promocją najnowszej produkcji Teatru Klasyki Polskiej: spektaklu „Krasicki – pojedynek na bajki i przypowieści”.

 

Debatę można obejrzeć tutaj [KLIK]

 

W debacie wzięli udział wybitni znawcy literatury polskiego Oświecenia – m.in. prof. Teresa Kostkiewiczowa, prof. Jarosław Gajewski, prof. Tomasz Chachulski, dr Roman Dąbrowski oraz Patrycja Bąkowska – którzy podjęli refleksję nad uniwersalnością i wielowarstwowością bajek Krasickiego. Spotkanie poprowadził prof. Tomasz Chachulski.

 

Ważnym elementem wydarzenia była obecność masek zaprojektowanych przez Aleksandrę Redę na potrzeby spektaklu „Krasicki – pojedynek na bajki i przypowieści”, które nie tylko wystąpiły na scenie i w filmie promującym spektakl, lecz także stanowiły dekorację debaty. Maski – puchaczątko, owca, kruk, kozioł, szczupak, czapla i wilczyca – w subtelny sposób przywołały świat alegorycznych postaci i przypomniały o obecności Ignacego Krasickiego w XVIII-wiecznej rezydencji Stanisława Augusta, którego portret wciąż można podziwiać w Pałacu na Wyspie.

 

Publiczność Łazienek Królewskich bardzo entuzjastycznie przyjęła elementy scenografii oraz informacje o spektaklu – wiele osób dopytywało o jego dostępność i najbliższe terminy prezentacji.

04.06.2025

„Nerwy” – poetycki spektakl z muzyką na żywo w Muzeum Romantyzmu

Szanowni Państwo,
 
z radością zapraszamy na wyjątkowy wieczór poetycki, który odbędzie się 21 czerwca 2025 roku o godzinie 19:00 w Oranżerii Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.
W ramach cyklu Teatr Jednego Aktora zaprezentujemy spektakl „Nerwy”, przygotowany przez Teatr Klasyki Polskiej.
 
Przedstawienie zostało stworzone na podstawie poezji Cypriana Kamila Norwida, którego twórczość od lat inspiruje Dariusza Kowalskiego. Aktor ten, znany z wybitnych ról scenicznych, zabierze widzów w duchową i emocjonalną podróż po meandrach ludzkiej duszy.
 
Towarzyszyć mu będzie Joachim Mencel – ceniony kompozytor i wirtuoz liry korbowej, który wzbogaci spektakl muzyką wykonywaną na żywo.
„Nerwy” to nie tylko teatralna interpretacja poezji – to głęboko poruszające przeżycie, pozwalające doświadczyć siły słowa i dźwięku w ich najczystszej formie.
 
Bilety
Bilety dostępne są online pod adresem:
https://bilety.muzeumromantyzmu.pl/rezerwacja/termin.html
oraz w kasie Muzeum.
 
Informacja o dostępności
Przypominamy, że w ramach programu „Wsparcie osób z niepełnosprawnościami na Mazowszu”, realizowanego z inicjatywy Samorządu Województwa Mazowieckiego, osoby z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunowie mogą skorzystać z biletu w cenie 1 zł za osobę.
 
Szczegółowe informacje na temat programu i zasad uczestnictwa dostępne są na stronie internetowej Muzeum.
 
Z wyrazami szacunku,
Zespół Teatru Klasyki Polskiej

03.06.2025

Debata: „Hyrkania – ziemia obiecana czy jałowa?”

W dniu premiery spektaklu „Mątwa” Stanisława Ignacego Witkiewicza w reżyserii Jarosława Gajewskiego odbyła się debata poświęcona Hyrkanii – przestrzeni historycznej i symbolicznej, obecnej w dramacie jako alegoria totalitaryzmu, ideologii i duchowej pustki.

 

Debatę możecie zobaczyć tutaj [KLIK]
 

Dyskutowano o tym, jak Witkacy poprzez postać Hyrkana komentuje współczesność oraz czy jego twórczość można odczytywać jako kontynuację tradycji komediowej Fredry, czy raczej jako jej dekonstrukcję.Debata towarzyszyła najnowszej produkcji Teatru Klasyki Polskiej, premierze „Mątwy” – dramatowi z 1922 roku, który stawia pytania o sens istnienia, wolność jednostki i metafizyczny wymiar ludzkiej kondycji.

 

Prowadzenie:
dr Antoni Winch – adiunkt w Instytucie Sztuki PAN, autor książki Dramat ciemnych gier. Teatr absurdu pre-postczłowieka. Publikował m.in. w „Dialogu”, „Teatrze” i „Pamiętniku Teatralnym”. Dramatopisarz, scenarzysta, laureat Festiwalu „Dwa Teatry” w Sopocie.

 

Goście:
– dr Karol Samsel – poeta, literaturoznawca, filozof, adiunkt na Wydziale Polonistyki UW, autor książek o Norwidzie i Conradzie
– prof. Wiesław Rzońca – literaturoznawca, badacz romantyzmu i modernizmu, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, pionier dekonstrukcjonistycznych analiz literackich w Polsce

 

02.06.2025

„Herbert. Prowadził za rękę światło” – poetycki wieczór w Pelplinie

„Herbert. Prowadził za rękę światło” – za nami wyjątkowy wieczór w Pelplinie
 
Z prawdziwym wzruszeniem i dumą informujemy, że 26 maja 2025 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie odbył się spektakl Teatru Klasyki Polskiej pt. Herbert. Prowadził za rękę światło. Wydarzenie to było częścią tegorocznej edycji Pomorskiego Festiwalu Poetyckiego im. ks. Janusza Stanisława Pasierba.
 
Muzyczne przedstawienie, zrealizowane z okazji setnej rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta, było dla nas nie tylko artystycznym doświadczeniem, ale także głębokim duchowym przeżyciem. Jako teatr czujemy się zaszczyceni, że mogliśmy współtworzyć to niezwykłe spotkanie z poezją, filozofią i historią.
 
Scenariusz i reżyseria: Karolina Labahua
Muzyka: Natalia Sikora, Marta Maślanka
Wystąpili: Dariusz Kowalski, Jarosław Gajewski, Andrzej Mastalerz
 
Spektakl oparty na esejach z tomu Barbarzyńca w ogrodzie oraz wybranych wierszach Herberta ukazał poetycką i intelektualną podróż autora przez świat sztuki europejskiej. Narrator – tytułowy „barbarzyńca” – prowadził nas przez refleksje nad kulturą, duchowością i ludzkimi wartościami, odnajdywanymi w pięknie i prawdzie dzieł sztuki.
 
Dziękujemy wszystkim obecnym za ten wspólny wieczór.

20.05.2025

„Król i Caryca” w Pałacu w Śmiełowie – Noc Muzeów 2025

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów mieliśmy niezwykłą okazję zaprezentować spektakl „Król i Caryca” w Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie.
 
To wyjątkowe miejsce nadało naszej inscenizacji niepowtarzalny klimat. Klasycystyczne wnętrza, nastrojowe oświetlenie i historyczne otoczenie stworzyły atmosferę sprzyjającą refleksji i emocjom.
 
Publiczność dopisała, a reakcje widzów były pełne entuzjazmu. Dla nas było to prawdziwe święto teatru, które na długo pozostanie w naszej pamięci. Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami – było naprawdę pięknie.
 
Pałac w Śmiełowie to klasycystyczna rezydencja z końca XVIII wieku, zaprojektowana przez Stanisława Zawadzkiego. Mieści się w nim jedyne w Polsce Muzeum Adama Mickiewicza, poświęcone życiu i twórczości wieszcza. Budowla wyróżnia się monumentalnym portykiem jońskim, galeriami arkadowymi i charakterystycznymi dachami krakowskimi.
 
W sierpniu 1831 roku zatrzymał się tu Mickiewicz, co upamiętnia symboliczne „drzewko nadziei”. Pałac otacza rozległy park krajobrazowy w stylu angielskim, harmonijnie wpisany w malownicze otoczenie. Obecnie wnętrza odtworzono w stylu z lat 30. XIX wieku, prezentując liczne pamiątki po Mickiewiczu i innych twórcach romantyzmu.

19.05.2025

Otwarcie VI Festiwalu Sztuk Krasnych im. Stanisława Bojarczuka

 
W Krasnostawskim Domu Kultury odbył się koncert otwarcia VI Festiwalu Sztuk Krasnych im. Stanisława Bojarczuka, który zainaugurował tegoroczną edycję wydarzenia w wyjątkowy sposób.
 
Małgorzata Mikołajczak – aktorka Teatru Klasyki Polskiej – zaprezentowała przejmujący mini monodram oparty na tekstach Patrona Festiwalu, Stanisława Bojarczuka, oraz fragmentach Chłopów Władysława Reymonta. Jej interpretacja była niezwykle sugestywna i pełna emocji, co głęboko zapadło w pamięć publiczności.
 
Muzyczną oprawę wydarzenia zapewnił Mateusz Kowalski – multiinstrumentalista i śpiewak związany z zespołami takimi jak Tęgie Chłopy, Warszawska Orkiestra Sentymentalna, Monodia Polska czy Radical Polish Ansambl. Artysta wykonał muzykę inspirowaną dawnymi tradycjami wiejskimi – taką, jaka towarzyszyła światu przedstawionemu w noblowskiej powieści Reymonta.
 
Połączenie literatury, muzyki i scenicznej ekspresji stworzyło niezapomniane doświadczenie artystyczne.
 
Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami – i już teraz czekamy na kolejną edycję Festiwalu Sztuk Krasnych.
 
fot. Stanisław Kliszcz

01.07.2025

Festiwal „Klasyka na Zamku”

Fundacja Kraj Wspaniały we współpracy z Teatrem Klasyki Polskiej serdecznie zaprasza na niezwykłe wydarzenie, które odbędzie się w dniach 25–27 lipca na Zamku Dybowskim w Toruniu. Festiwal „Klasyka na Zamku” to połączenie polskiej tradycji literackiej z historią i malowniczą scenerią miejsca, które po latach zapomnienia odzyskuje swoją dawną świetność.

 

Program wydarzenia:
 

25 lipca (piątek), godz. 21:00 – „Zemsta” | Aleksander Fredro w najlepszym wydaniu. Humor, miłość i spory sąsiedzkie w komedii, która od pokoleń bawi polską publiczność.

 

26 lipca (sobota), godz. 21:00 – „Król i caryca” | Opowieść o romansie Katarzyny Wielkiej i Stanisława Augusta oraz jego politycznych konsekwencjach. Pełen emocji i intryg dramat historyczny.

 

27 lipca (niedziela), godz. 15:00 – „Bajka nie tylko o smoku” | Po raz pierwszy w plenerze! Muzyczno-poetycki spektakl dla dzieci i dorosłych, który przypomina o sile wyobraźni i marzeń.

 

Zamek Dybowski – historia, która odżywa

 

Festiwal „Klasyka na Zamku” jest odpowiedzią na potrzeby rewitalizacji Zamku Dybowskiego, łącząc kulturę z działaniami mającymi na celu przywrócenie temu miejscu jego dawnej świetności. Dzięki takim wydarzeniom przestrzeń ta zyskuje nowe życie, stając się centrum artystycznym i edukacyjnym, a także miejscem, które inspiruje do refleksji nad historią i dziedzictwem kulturowym.

 

Fundacja Kraj Wspaniały

 

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Kraj Wspaniały – zespół pasjonatów historii, kultury i tradycji polskiej. Od 2020 roku Fundacja zrealizowała blisko 30 wydarzeń łączących wątki historyczne i kulturalne. Na swoim koncie ma m.in. widowiska plenerowe, koncerty historyczne, animowane filmy edukacyjne oraz inicjatywy rewitalizacyjne. Każde działanie Fundacji nacechowane jest miłością do ojczyzny i dbałością o szczegóły, co czyni ich projekty unikatowymi.

 

Warto wspomnieć o ostatnich dokonaniach Fundacji, takich jak „Lekcja Króla Jana” – widowisko muzyczno-historyczne, czy rewitalizacja zdewastowanych przystanków w podtoruńskich miejscowościach. Więcej informacji o Fundacji i jej projektach znajdziecie na stronie Fundacja Kraj Wspaniały.

 

Dołączcie do nas na Festiwalu „Klasyka na Zamku” i przeżyjcie niezwykłe chwile, łącząc teatr, historię i miłość do polskiej kultury!

26.06.2025

Bez uśmiechu. O bajkach Krasickiego dziś i dawniej

16 maja 2025 roku, w wyjątkowej przestrzeni Sali Balowej Pałacu na Wyspie, odbyła się debata naukowa pt. „Bez uśmiechu. O humorze, ironii, literackich grach z tradycją i diagnozach społecznych w bajkach Ignacego Krasickiego (dawniej i dzisiaj)”. Wydarzenie zorganizowane z okazji 224. rocznicy śmierci księcia poetów było częścią obchodów Roku Ignacego Krasickiego, a zarazem promocją najnowszej produkcji Teatru Klasyki Polskiej: spektaklu „Krasicki – pojedynek na bajki i przypowieści”.

 

Debatę można obejrzeć tutaj [KLIK]

 

W debacie wzięli udział wybitni znawcy literatury polskiego Oświecenia – m.in. prof. Teresa Kostkiewiczowa, prof. Jarosław Gajewski, prof. Tomasz Chachulski, dr Roman Dąbrowski oraz Patrycja Bąkowska – którzy podjęli refleksję nad uniwersalnością i wielowarstwowością bajek Krasickiego. Spotkanie poprowadził prof. Tomasz Chachulski.

 

Ważnym elementem wydarzenia była obecność masek zaprojektowanych przez Aleksandrę Redę na potrzeby spektaklu „Krasicki – pojedynek na bajki i przypowieści”, które nie tylko wystąpiły na scenie i w filmie promującym spektakl, lecz także stanowiły dekorację debaty. Maski – puchaczątko, owca, kruk, kozioł, szczupak, czapla i wilczyca – w subtelny sposób przywołały świat alegorycznych postaci i przypomniały o obecności Ignacego Krasickiego w XVIII-wiecznej rezydencji Stanisława Augusta, którego portret wciąż można podziwiać w Pałacu na Wyspie.

 

Publiczność Łazienek Królewskich bardzo entuzjastycznie przyjęła elementy scenografii oraz informacje o spektaklu – wiele osób dopytywało o jego dostępność i najbliższe terminy prezentacji.

04.06.2025

„Nerwy” – poetycki spektakl z muzyką na żywo w Muzeum Romantyzmu

Szanowni Państwo,
 
z radością zapraszamy na wyjątkowy wieczór poetycki, który odbędzie się 21 czerwca 2025 roku o godzinie 19:00 w Oranżerii Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.
W ramach cyklu Teatr Jednego Aktora zaprezentujemy spektakl „Nerwy”, przygotowany przez Teatr Klasyki Polskiej.
 
Przedstawienie zostało stworzone na podstawie poezji Cypriana Kamila Norwida, którego twórczość od lat inspiruje Dariusza Kowalskiego. Aktor ten, znany z wybitnych ról scenicznych, zabierze widzów w duchową i emocjonalną podróż po meandrach ludzkiej duszy.
 
Towarzyszyć mu będzie Joachim Mencel – ceniony kompozytor i wirtuoz liry korbowej, który wzbogaci spektakl muzyką wykonywaną na żywo.
„Nerwy” to nie tylko teatralna interpretacja poezji – to głęboko poruszające przeżycie, pozwalające doświadczyć siły słowa i dźwięku w ich najczystszej formie.
 
Bilety
Bilety dostępne są online pod adresem:
https://bilety.muzeumromantyzmu.pl/rezerwacja/termin.html
oraz w kasie Muzeum.
 
Informacja o dostępności
Przypominamy, że w ramach programu „Wsparcie osób z niepełnosprawnościami na Mazowszu”, realizowanego z inicjatywy Samorządu Województwa Mazowieckiego, osoby z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunowie mogą skorzystać z biletu w cenie 1 zł za osobę.
 
Szczegółowe informacje na temat programu i zasad uczestnictwa dostępne są na stronie internetowej Muzeum.
 
Z wyrazami szacunku,
Zespół Teatru Klasyki Polskiej

03.06.2025

Debata: „Hyrkania – ziemia obiecana czy jałowa?”

W dniu premiery spektaklu „Mątwa” Stanisława Ignacego Witkiewicza w reżyserii Jarosława Gajewskiego odbyła się debata poświęcona Hyrkanii – przestrzeni historycznej i symbolicznej, obecnej w dramacie jako alegoria totalitaryzmu, ideologii i duchowej pustki.

 

Debatę możecie zobaczyć tutaj [KLIK]
 

Dyskutowano o tym, jak Witkacy poprzez postać Hyrkana komentuje współczesność oraz czy jego twórczość można odczytywać jako kontynuację tradycji komediowej Fredry, czy raczej jako jej dekonstrukcję.Debata towarzyszyła najnowszej produkcji Teatru Klasyki Polskiej, premierze „Mątwy” – dramatowi z 1922 roku, który stawia pytania o sens istnienia, wolność jednostki i metafizyczny wymiar ludzkiej kondycji.

 

Prowadzenie:
dr Antoni Winch – adiunkt w Instytucie Sztuki PAN, autor książki Dramat ciemnych gier. Teatr absurdu pre-postczłowieka. Publikował m.in. w „Dialogu”, „Teatrze” i „Pamiętniku Teatralnym”. Dramatopisarz, scenarzysta, laureat Festiwalu „Dwa Teatry” w Sopocie.

 

Goście:
– dr Karol Samsel – poeta, literaturoznawca, filozof, adiunkt na Wydziale Polonistyki UW, autor książek o Norwidzie i Conradzie
– prof. Wiesław Rzońca – literaturoznawca, badacz romantyzmu i modernizmu, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, pionier dekonstrukcjonistycznych analiz literackich w Polsce

 

02.06.2025

„Herbert. Prowadził za rękę światło” – poetycki wieczór w Pelplinie

„Herbert. Prowadził za rękę światło” – za nami wyjątkowy wieczór w Pelplinie
 
Z prawdziwym wzruszeniem i dumą informujemy, że 26 maja 2025 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie odbył się spektakl Teatru Klasyki Polskiej pt. Herbert. Prowadził za rękę światło. Wydarzenie to było częścią tegorocznej edycji Pomorskiego Festiwalu Poetyckiego im. ks. Janusza Stanisława Pasierba.
 
Muzyczne przedstawienie, zrealizowane z okazji setnej rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta, było dla nas nie tylko artystycznym doświadczeniem, ale także głębokim duchowym przeżyciem. Jako teatr czujemy się zaszczyceni, że mogliśmy współtworzyć to niezwykłe spotkanie z poezją, filozofią i historią.
 
Scenariusz i reżyseria: Karolina Labahua
Muzyka: Natalia Sikora, Marta Maślanka
Wystąpili: Dariusz Kowalski, Jarosław Gajewski, Andrzej Mastalerz
 
Spektakl oparty na esejach z tomu Barbarzyńca w ogrodzie oraz wybranych wierszach Herberta ukazał poetycką i intelektualną podróż autora przez świat sztuki europejskiej. Narrator – tytułowy „barbarzyńca” – prowadził nas przez refleksje nad kulturą, duchowością i ludzkimi wartościami, odnajdywanymi w pięknie i prawdzie dzieł sztuki.
 
Dziękujemy wszystkim obecnym za ten wspólny wieczór.

20.05.2025

„Król i Caryca” w Pałacu w Śmiełowie – Noc Muzeów 2025

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów mieliśmy niezwykłą okazję zaprezentować spektakl „Król i Caryca” w Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie.
 
To wyjątkowe miejsce nadało naszej inscenizacji niepowtarzalny klimat. Klasycystyczne wnętrza, nastrojowe oświetlenie i historyczne otoczenie stworzyły atmosferę sprzyjającą refleksji i emocjom.
 
Publiczność dopisała, a reakcje widzów były pełne entuzjazmu. Dla nas było to prawdziwe święto teatru, które na długo pozostanie w naszej pamięci. Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami – było naprawdę pięknie.
 
Pałac w Śmiełowie to klasycystyczna rezydencja z końca XVIII wieku, zaprojektowana przez Stanisława Zawadzkiego. Mieści się w nim jedyne w Polsce Muzeum Adama Mickiewicza, poświęcone życiu i twórczości wieszcza. Budowla wyróżnia się monumentalnym portykiem jońskim, galeriami arkadowymi i charakterystycznymi dachami krakowskimi.
 
W sierpniu 1831 roku zatrzymał się tu Mickiewicz, co upamiętnia symboliczne „drzewko nadziei”. Pałac otacza rozległy park krajobrazowy w stylu angielskim, harmonijnie wpisany w malownicze otoczenie. Obecnie wnętrza odtworzono w stylu z lat 30. XIX wieku, prezentując liczne pamiątki po Mickiewiczu i innych twórcach romantyzmu.

19.05.2025

Otwarcie VI Festiwalu Sztuk Krasnych im. Stanisława Bojarczuka

 
W Krasnostawskim Domu Kultury odbył się koncert otwarcia VI Festiwalu Sztuk Krasnych im. Stanisława Bojarczuka, który zainaugurował tegoroczną edycję wydarzenia w wyjątkowy sposób.
 
Małgorzata Mikołajczak – aktorka Teatru Klasyki Polskiej – zaprezentowała przejmujący mini monodram oparty na tekstach Patrona Festiwalu, Stanisława Bojarczuka, oraz fragmentach Chłopów Władysława Reymonta. Jej interpretacja była niezwykle sugestywna i pełna emocji, co głęboko zapadło w pamięć publiczności.
 
Muzyczną oprawę wydarzenia zapewnił Mateusz Kowalski – multiinstrumentalista i śpiewak związany z zespołami takimi jak Tęgie Chłopy, Warszawska Orkiestra Sentymentalna, Monodia Polska czy Radical Polish Ansambl. Artysta wykonał muzykę inspirowaną dawnymi tradycjami wiejskimi – taką, jaka towarzyszyła światu przedstawionemu w noblowskiej powieści Reymonta.
 
Połączenie literatury, muzyki i scenicznej ekspresji stworzyło niezapomniane doświadczenie artystyczne.
 
Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami – i już teraz czekamy na kolejną edycję Festiwalu Sztuk Krasnych.
 
fot. Stanisław Kliszcz