02.12.2023

Debata „Absurd i Trzy po trzy”

Debata Trzy po Trzy
Debata Trzy po Trzy

Debata „Absurd i Trzy po trzy”

Serdecznie zapraszamy na debatę „Absurd i Trzy po trzy”. Spotkanie odbędzie się 11 grudnia (poniedziałek) 2023 roku o godzinie 18.00 w siedzibie Teatru Klasyki Polskiej, w oficynie Ermitażu, przy ul. Myśliwieckiej 1 w Warszawie.
Z profesorami Ewą Hoffman Piotrowską, Karolem Samselem i Wiesławem Rzońcą od roku prowadzimy fredrowskie debaty na temat romantyzmu autora „Zemsty” i jego związków literackich z Witkacym, Mrożkiem i Gombrowiczem, a także na temat obecnych w jego twórczości zalążkach absurdu, tak jak go rozumie literatura dwudziestego wieku – mówi Jarosław Gajewski.

 

MYŚLI FREDRO

Kontynuacją tych rozważań będzie debata, na którą zapraszamy w przededniu premiery „Trzy po trzy”. Dzieło to w pierwotnym zamyśle autora miało być czytane wyłącznie przez najbliższych – dla nauki, przestrogi, zabawy, wzruszenia, zadumy. Pisał w nim Fredro o swoim dzieciństwie, młodości, pisał też o wojnach napoleońskich, o towarzyszących im nadziejach na odzyskanie wolności i wielkim rozczarowaniu, jakie ostatecznie przyniosły.

Próba do spektaklu Trzy po Trzy

Obraz służby w przybocznym sztabie Bonapartego rysuje artysta kreską to lekką, kiedy przytacza zabawne anegdoty z żołnierskiego życia, to ostrą, gdy dokonuje bezkompromisowych ocen politycznych, to znowu rwaną, szarpaną, która oddaje makabrę odwrotu pokonanego wojska spod Moskwy. Być może wtedy właśnie, patrząc na stosy trupów piętrzące się na ulicach Wilna, widząc umierających z głodu i zimna ludzi, zdając sobie coraz jaśniej sprawę z daremności swojego poświęcenia doznał poczucia absurdu, które w pełni wyraziła dopiero literatura dwudziestego wieku? „Trzy po trzy” to podążanie za najsilniejszymi emocjami i punktami zwrotnymi w życiorysie Fredry, za jego żalem, nostalgią, śmiechem i łzami w idylli dzieciństwa i w piekle wojny. Nasza debata to okazja do spotkania z Fredrą w towarzystwie wybitnych znawców jego twórczości.

Kopiuj link

Aktualności

29.04

Najpiękniejsze bajki i wiersze Ignacego Krasickiego oraz wiersze Zbigniewa Herberta

4 i 5 maja w oficynie Ermitażu, aktorzy związani z Teatrem Klasyki Polskiej będą czytać dla Państwa najpiękniejsze bajki i wiersze Ignacego Krasickiego, oraz wiersze Zbigniewa Herberta.

 

Czytają: Marta Dylewska, Lidia Sadowa, Małgorzata Mikołajczak, Dariusz Kowalski, Robert Latusek, Ksawery Szlenkier, Bartosz Turzyński, Maciej Wyczański

 

4 maja oficyna Ermitażu, godz. 12:00 i 16:00 - Klasycy w Łazienkach. Krasicki.

(czas trwania 1 h)

5 maja oficyna Ermitażu, godz. 12:00 i 16:00 - Klasycy w Łazienkach. Herbert.

(czas trwania 1 h)

 

bezpłatne rezerwacje: bow@teatrklasykipolskiej.pl

 

Ignacy Krasicki nazywany był Księciem Bajek i Satyr. Zbigniewa Herberta okrzyknięto Księciem Poetów. Za sprawą Teatru Klasyki Polskiej obaj twórcy spotkają się w godnym ich rangi miejscu – Łazienkach Królewskich. Podczas tego wyjątkowego wydarzenia usłyszymy bajki Krasickiego, uznawanego za najwybitniejszego pisarza polskiego Oświecenia, w lekkiej formie przedstawiające poważną refleksję natury filozoficznej, społecznej i humanistycznej. Uprawiał ją również Herbert. Aktorzy Teatru Klasyki Polskiej wykonają, między innymi, jego „Nike, która się waha”, „Co robią nasi umarli” i nieśmiertelnego „Pana Cogito”. W zestawieniu z takimi utworami Krasickiego, jak „Przyjaciele”, „Mądry i głupi”, „Ptaszki w klatce” i „Lew pokorny” dostarczą inspirującego materiału do refleksji, zapewnią szlachetną rozrywkę, wzruszą, rozbawią, urzekną pięknem polszczyzny i zachwycą bogactwem myśli.

Repertuar