18.12.2024
„Czysta forma” Witkacego | O instalacji Aleksandry Redy
„Czysta forma” Witkacego | O instalacji Aleksandry Redy
Do stworzenia koncepcji interdyscyplinarnej instalacji zainspirował mnie dramat „Kurka wodna” Stanisława Ignacego Witkiewicza z 1921 roku, określony przez autora jako tragedia sferyczna. Dzięki eklektycznej formie utworu znajduję w nim to, co dziś mnie fascynuje i jednocześnie czego się obawiam w teraźniejszym życiu. Zagubienie, ból istnienia wynikający z nieustających poszukiwań Absolutu, swojej tożsamości, wpisują się jako tematy dramatu Witkacego, ale też współczesnego człowieka. Doświadczamy ich na co dzień w różnym stopniu, postrzegam je jako integralne z wewnętrznym ja, którym jest dusza, monada.
Instalacja jest połączeniem różnych mediów wizualnych, ruchu i dźwięku. Projektując ją, myślałam nie tylko o jej funkcji wystawienniczej, ale także teatralnej – dzięki czemu może posłużyć jako element scenografii spektaklu stworzonego na podstawie dramatu „Kurka wodna” Witkacego.
Koncepcja mojej instalacji wynika z analizy różnych gałęzi twórczości Witkacego, jest próbą przedstawienia świata z perspektywy jednostki wysoko wrażliwej, dotkniętej bólem istnienia. Nadałam jej tytuł „Metafizyczne męczarnie w czwartym wymiarze”, co stanowi zarazem fragment kwestii Korbowskiego – jednej z postaci utworu. Bohaterowie witkacowskich dramatów nie odbierają świata w konwencjonalny i stereotypowy sposób. Świat widziany ich oczami jest często oniryczny, zdeformowany, pozbawiony jednoznaczności, surrealny, absurdalny. Instalacja ma być jego namiastką, skłaniać do przemyśleń na temat kondycji człowieka i świata w którym żyjemy ~ Aleksandra Reda
Instalacja Aleksandry Redy jest piękna jako przedmiot plastyczny i jako wehikuł budujący perspektywa świata tworzonego na naszych oczach. Na podłodze stoi niewielka scena obrotowa, pokryta tylko do połowy czarną lśniącą płytą. Spoczywa na niej niewielka ceramiczna kula przypominająca kulę ziemską. Połowa poruszającej się sceny obrotowej ma odsłoniętą stalową konstrukcję interaktywnie kontrastującą z gładką czernią płyty i krągłością kuli. Ponad sceną unosi się tarcza quasi słońce, z której wyłania się twarz Witkacego. Na tej twarzy z ukrytego projektora emitowany jest w sposób ciągły obraz rąk czule obracających kulą. Powolny rytm, powracające obrazy, ściemnione światło wiodą naszą wyobraźnię w głąb przestrzeni kosmicznej, z której podziwiamy ludzką twarz i ręce w niejasny sposób zaangażowane w życie Kosmosu – rozpoznawalnego ładu naszego wewnętrznego środowiska ~ Jarosław Gajewski
___________________
Projekt realizowany ze środków Krajowego Planu Odbudowy, inwestycja A2.5.1: Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju. Sfinansowano przez Unię Europejską Next Generation EU.
Aktualności
17.12
WitkAI – Spotkanie sztuki z technologią. Witkacy w wirtualnej rzeczywistości
WitkAI to innowacyjny projekt, który wykorzystuje sztuczną inteligencję, aby ożywić jednego z najbardziej oryginalnych artystów XX wieku – Stanisława Ignacego Witkiewicza. Dzięki temu wirtualnemu twórcy, każdy może zadać pytanie Witkacemu i poczuć się, jakby miał możliwość bezpośredniego dialogu z tym genialnym filozofem, malarzem i dramaturgiem.
Projekt nie tylko przywraca Witkacego do współczesnego świata, ale także wprowadza jego unikalną filozofię, poglądy na sztukę i życie do wirtualnej rzeczywistości, łącząc je z technologią AI. WitkAI daje możliwość zadania dowolnego pytania – od egzystencjalnych rozważań, przez pytania o sztukę, aż po jego poglądy na miłość i społeczeństwo.
To nowatorskie podejście do twórczości Witkacego pozwala na niepowtarzalne doświadczenie, które łączy klasyczną literaturę z nowoczesnymi technologiami. Dzięki współpracy z ekspertami i artystami, projekt ma na celu promowanie zarówno Witkacego, jak i możliwości sztucznej inteligencji w sztuce.
Przyjdź, zapytaj, odkryj – Witkacy czeka na Twoje pytanie!
___________________
Projekt realizowany ze środków Krajowego Planu Odbudowy, inwestycja A2.5.1: Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju. Sfinansowano przez Unię Europejską Next Generation EU.
27.11
„Ksiądz Marek” w konkursie „Klasyka Żywa”!
Z radością informujemy, że nasz spektakl „Ksiądz Marek” w reżyserii Jacka Raginisa został zakwalifikowany do X Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej i Europejskiej „Klasyka Żywa”! Szczegóły znajdziecie na stronie: www.klasykazywa.pl.
Gratulujemy całemu zespołowi twórczyń i twórców! To dzięki Wam ten spektakl mógł się narodzić i nabrać życia na scenie.
Na ogłoszenie wyników musimy jeszcze poczekać, ale to Wasze wsparcie i dobre myśli będą dla nas największą nagrodą! Wierzymy, że razem możemy celebrować piękno klasyki i moc teatru, który łączy pokolenia.
22.11
„Niemyte dusze / Narkotyki” w konkursie „Klasyka Żywa”!
Niezwykle miło nam poinformować, że nasz najnowszy spektakl „Niemyte dusze / Narkotyki” w reżyserii Anny Kękuś bierze udział w X Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej i Europejskiej „Klasyka Żywa” -> www.klasykazywa.pl.
Gratulujemy twórczyniom i twórcom!
Na wyniki konkursu musimy jeszcze zaczekać, ale Wy już trzymajcie za nas kciuki!
14.10
Czytanie performatywne w wykonaniu aktorów Teatru Klasyki Polskiej
Serdecznie zapraszamy już 31 października o godzinie 19:00 na czytanie performatywne w wykonaniu aktorów Teatru Klasyki Polskiej, które odbędzie się w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Wstęp wolny.
OBOWIĄZUJĄ ZAPISY | KLIK
Europa została porwana. Najpierw przez Zeusa, i zaplecze tej historii jest nam doskonale znane. Porwanie, które opisuje Jarosław Marek Rymkiewicz ma niezwykłą intelektualną i poetycką strukturę. Pozwala ona przyjrzeć się – jak przez szkiełko powiększające – procesom społecznym i politycznym, w których uczestniczymy dzisiaj. Ma ambicje do bycia metaforą współczesności.
Bohaterami sztuki są postaci zarówno ze świata kultury francuskiej, brytyjskiej, jak i szeroko rozumianej rosyjskiej i polskiej. Rymkiewicz- historyk polskiej kultury i poeta jawi się tu także jako przenikliwy obserwator procesów historycznych i wybitny dramaturg.
Aktorzy:
Paweł Lipnicki
Robert Latusek
Maciej Wyczański
Marta Dylewska
Tomasz Drabek
Leszek Zduń
Jarosław Gajewski
30.07
„Bajka nie tylko o smoku” w konkursie „Klasyka Żywa”!
Niezwykle miło nam poinformować, że nasz najnowszy spektakl „Bajka nie tylko o smoku” w reżyserii Lidii Sadowej bierze udział w X Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej i Europejskiej „Klasyka Żywa” -> www.klasykazywa.pl.
Gratulujemy twórczyniom i twórcom!
Na wyniki konkursu musimy jeszcze zaczekać, ale Wy już trzymajcie za nas kciuki!
11.07
Festiwal Teatru Klasyki Polskiej w Żyrardowie
Wielkimi krokami zbliża się wspaniały Festiwal z plenerowymi spektaklami dla WAS!
Letnia edycja Festiwalu przyniesie Wam prawdziwe teatralne doznania, więc rezerwujcie daty w kalendarzu!
W pięknym Parku Dittricha w Żyrardowie odbędą się dwa spektakle:
27.07.2024, godz. 17:00 – „Śluby panieńskie”
28.07.2024, godz. 17:00 – „Powrót posła”
Wstęp na wydarzenia jest wolny!
Nie przegapcie okazji, aby spędzić letnie popołudnie w kulturalny sposób!
11.06
Informacja o przełożeniu terminów spektakli
Szanowni Państwo,
z powodów niezależnych od naszej instytucji informujemy o przełożeniu następujących spektakli:
– „Ksiądz Marek” w Muzeum Historii Polski (15.06.2024 i 16.06.2024)
– „Król i caryca” w Muzeum Historii Polski (22.06.2024 i 23.06.2024)
– „Trzy po trzy” w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym im. św. Józefa S. Pelczara w Rzeszowie (19.06.2024)
– „Zemsta” w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym im. św. Józefa S. Pelczara w Rzeszowie (20.06.2024)
– „Dożywocie” w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym im. św. Józefa S. Pelczara w Rzeszowie (21.06.2024)
Zaangażowanie Teatru Klasyki Polskiej w dostarczanie niezapomnianych doświadczeń kulturalnych pozostaje niezmienne.
Zachęcamy do śledzenia naszego repertuaru i zapraszamy na pozostałe spektakle. Na bieżąco będziemy informować o wszelkich aktualizacjach poprzez naszą stronę internetową oraz media społecznościowe.
Zespół Teatru Klasyki Polskiej
06.05
Teatr Klasyki Polskiej po raz pierwszy w Białymstoku!
W Kinie Ton będzie można zobaczyć aż 3 spektakle:
– 8 maja „Król i caryca”
– 9 maja „Śluby panieńskie”
– 14 maja „Zemsta”
Na scenie m.in.: Halina Rowicka, Jerzy Zelnik, Jarosław Gajewski, Marta Dylewska, Ksawery Szlenkier, Dariusz Kowalski, czy Maciej Wyczański.
Serdecznie zapraszamy!
_______________________
Partnerem wydarzenia jest Polski Instytut Kultury
Repertuar
18.01
Warszawa
Warszawa, Dzielnicowy Ośrodek Kultury Ursynów
19.01
Skierniewice
Skierniewice, Centrum Kultury i Sztuki
25.01
Dębica
Dębica, Dom Kultury MORS
02.02
Konstancin - Jeziorna
Konstancin - Jeziorna , Konstanciński Dom Kultury Hugonówka
21.02
Warszawa
Warszawa, Scena Stygmat, Plac Grzybowski 3/5
25.02
Żyrardów
Żyrardów, Centrum Kultury
14.02
Janów Podlaski
Janów Podlaski, Hotel Arche Zamek
15.02
Czechowice Dziedzice
Czechowice Dziedzice, Kino Świt
17.02
Grodzisk Mazowiecki
Grodzisk Mazowiecki, Ośrodek Kultury