Jerzy
Zelnik

Biogram

Aktor, reżyser, absolwent warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. W latach 1968-2005 współpracował jako aktor z wieloma polskimi scenami, m.in.: z Teatrem Starym w Krakowie, Dramatycznym w Warszawie, Powszechnym w Łodzi, Powszechnym w Warszawie, Teatrem Studio w Warszawie.

 

Z bardziej znaczących ról wymienić warto: tytułową postać w Mindowe Juliusza Słowackiego, Banco w Macbetcie Eugène’a Ionesco, Niechludow w Zmartwychwstaniu i Książę Bołkoński w Wojnie i pokoju Lwa Tołstoja, Razumow w W oczach Zachodu Josepha Conrada, Jazon w Medei Eurypidesa, Klaudiusz w Hamlecie, Trigorin w Czajce i Iwanow w Iwanowie Antona Czechowa. Wystąpił też w roli Makbeta w spektaklu wyreżyserowanym przez siebie w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku w 2002 roku.

 

Będąc dyrektorem artystycznym Teatru Nowego w Łodzi w latach 2005-2008, wyreżyserował Rozbity dzban Heinricha von Kleista i Wszystko z miłości Alana Ayckbourna, wcielił się również w Don Juana, tytułową postać sztuki Moliera. Jest aktorem telewizyjnym i filmowym.

 

W serialach i Teatrze Telewizji zagrał, m.in.: Dr. Murka w serialu o tym tytule, Zygmunta Augusta w serialu Królowa Bona, Hrabiego w spektaklu Nie-Boska komedia Zygmunta Krasińskiego czy Heroda w Pastorałce Leona Schillera. W swoim dorobku ma też kilkadziesiąt ról w filmach fabularnych: Faraon Ramzes XIII/Lykon w Faraonie, Jan „Kapucyn” w Skorpionie, Pannie i Łuczniku, Łukasz Niepołomski w Dziejach grzechu, Zygmunt August w Epitafium dla Radziwiłłówny, Hrabia Moritz w filmie Cheat. W marcu 2019 roku wyreżyserował w Teatrze Telewizji Cenę W. Łysiaka.

 

W 1997 roku został nagrodzony odznaką Zasłużony Działacz Kultury. W 2006 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2017 roku otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Poznaj także

Spektakl Noc listopadowa

Dołącz do zespołu

teatru klasyki

polskiej

Dołącz do zespołu

teatru klasyki

polskiej