Krasicki – pojedynek na bajki i przypowieści
Autor: Ignacy Krasicki
Reżyseria: Karolina Labahua
Spektakl



O spektaklu
Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe widowisko muzyczno-poetyckie, które przeniesie Państwa w świat bajek, przypowieści i refleksji nad ludzką naturą.
224 lata temu, 14 marca 1801 roku, zmarł najwybitniejszy pisarz polskiego oświecenia, biskup warmiński, nazwany księciem bajek i satyr – Ignacy Krasicki. Jego twórczość, pełna mądrości i błyskotliwości, pokazuje, jak bajki, choć uznawane za literaturę dla dzieci, mają głęboki przekaz również dla dorosłych.
W spektaklu, inspirowanym „Bajkami” Krasickiego, bajki i przypowieści staną się areną intelektualnej potyczki. Krasicki w swojej twórczości porusza trudne tematy, ukazując mechanizmy kierujące światem i wskazując na ludzkie wady oraz przywary, w lekkiej i dowcipnej formie, która sprawia, że jego utwory są aktualne do dziś. Niezwykłym uzupełnieniem przedstawienia są unikalne maski stworzone przez Aleksandrę Redę. Ich artystyczne wykonanie nadaje spektaklowi głębię, wzmacniając odbiór tych ponadczasowych opowieści.
To wydarzenie to doskonała okazja, by zobaczyć, jak bajki łączą pokolenia – od dzieci po dorosłych – oferując bogate, wielowątkowe interpretacje.
Zapraszamy na niezapomnianą podróż do świata Krasickiego, w której każdy znajdzie coś dla siebie.
________________________________________
Uwaga: Podczas spektaklu będą używane światła stroboskopowe, które mogą wpływać na osoby wrażliwe na migające światła.

Twórcy
Reżyser
Obsada

Małgorzata Mikołajczak

Marta Dylewska

Bartosz Turzyński

Maciej Wyczański

Ksawery Szlenkier

Andrzej Mastalerz
Gościnnie

Justyna Fabisiak
Gościnnie
Realizatorzy
Marta Maślanka
Muzyka
Marcin Markowicz
Muzyka
Jarosław Staniek
Choreografia
Aleksandra Reda
Scenografia
Mary Beale
Wizualizacje
Adam Sobala
Reżyseria światła
1/0

CHCESZ WIEDZIEĆ,
KIEDY ZAGRAMY
W TWOJEJ OKOLICY?
Powiadomimy cię mailem,
gdy będziemy w twojej okolicy
Recenzje
krytyków (1)
26.06.2025
Recenzja „Krasicki – pojedynek na bajki i przypowieści”
Autor recenzji: Dziennik Teatralny
W dn. 08 czerwca 2025 r. miałam przyjemność obserwować spektakl muzyczno-poetycko-ruchowy „Krasicki – pojedynek na bajki i przypowieści", autor: Ignacy Krasicki, reżyseria: Karolina Labahua w Teatrze Klasyki Polskiej w Warszawie, Scena Stygmat, z którym zawita także do innych polskich miejscowości systematycznie prezentując repertuar narodowy. To wyjątkowe widowisko muzyczno-poetyckie otwiera narrator, który wprowadza widzów w świat bajek, powszechnie uznawanych za literaturę dla dzieci. Personifikacja postaci zwierząt-bohaterów przypowieści rzutuje na refleksje nad ludzką naturą. Choć najwybitniejszy pisarz polskiego Oświecenia, zwany księciem bajek i satyr, Ignacy Krasicki (1735-1801), zmarł zgoła 224 lata temu, to jego błyskotliwa i mądra twórczość pokazuje, że bajki zawierają głęboki przekaz również dla osób dorosłych. Widowisko inspirowane „Bajkami" Krasickiego ukazuje jak bajki i przypowieści stają się sztuką satyrycznej i humorystycznej intelektualnej potyczki. Krasicki w swojej twórczości porusza trudne tematy, ukazuje mechanizmy kierujące światem i wskazuje na ludzkie wady oraz przywary, w lekkiej i dowcipnej formie, która sprawia, że jego utwory są aktualne do dziś. Niezwykłym uzupełnieniem przedstawienia są unikalne maski zwierząt-bohaterów stworzone przez Aleksandrę Redę. Ich profesjonalne i artystyczne wykonanie nadaje spektaklowi głębi, wzmacnia przekaz, ożywia zmysły widzów i odbiór tych ponadczasowych opowieści. Mistrzowsko dobrana choreografia sceniczna z wdziękiem i efektywnie dopełnia spektakl wzbogacając o dodatkowe i bogate naśladownictwo. Podziwiałam przy tym zwinność, elastyczność ciał i adekwatność gry aktorów w rolach, np. stróżującej wilczycy, zwinnego lisa czy dumnej czapli. Dwuosobowa obsada muzyków grająca na żywo imituje małą orkiestrę, która wybrzmiewa w sali kameralnej teatru, onomatopeją przestrzeni i życia lasu. Efekt specjalny stwarzają światła stroboskopowe, które mogą odczuwać osoby wrażliwe na błyski.
